Po raz kolejny w Irlandii poruszona została kwestia podniesienia płacy minimalnej.

Trwa lobbowanie za tzw. „Living Wage” w Irlandii. Organizacja Social Justice Ireland opublikowała raport, w którym stwierdza, że należy zamknąć lukę między stawką minimalną a stawką „Living Wage”.

Obecnie stawka minimalna (Minimum Wage) w Irlandii wynosi €9.25 za godzinę pracy. Na styczeń 2018 roku zaplanowano podwyżkę o 30 centów – do €9.55 za godzinę. Natomiast stawka „Living Wage” wynosi €11.70 i ustalona została w oparciu o 39 – godzinny wymiar pracy tygodniowo.

Przedstawiciele organizacji Social Justice Ireland stwierdzają, że pracownicy zarabiający za obecną stawkę minimalną nie są w stanie pokryć wszystkich kosztów utrzymania. Poza tym stawka minimalna nie jest ustalana w oparciu o realne koszty utrzymania. „Nie może tak być, że ludzie pracują, zarabiają, a żyją w biedzie.”

Dlatego, jak twierdzą członkowie organizacji, rząd w Irlandii powinien ułożyć plan, by stawka „Living Wage” w wysokości €11.70 za godzinę stała się gwarantowaną stawką minimalną dla wszystkich pracowników. Do tej pory tylko kilka firm zdecydowało się na wprowadzenie „Living Wage” i to w kwestii rządu leży, by doprowadzić do podwyższenia płac i poprawienia standardu życia tych osób, które zarabiają najmniej.