POLONIA IRLANDIA

Rodzice uczniów w Irlandii muszą liczyć się z rosnącymi kosztami wyprawki szkolnej.

Koszt wyprawki ucznia w Irlandii rośnie każdego roku i średnio jest to wydatek rzędu minimum tysiąca euro. Ponad jedna trzecia rodziców zmuszona jest zaciągnąć pożyczkę, żeby skompletować wyprawkę dla swoich dzieci.

Według Irish League of Credit Unions (ILCU) w tym roku średni koszt wyprawki dla ucznia szkoły podstawowej to €949, a dla ucznia szkoły ponadpodstawowej to €1.399. W 2018 roku było to odpowiednio €999 i €1.379, co oznacza, że koszt wyprawki dla dziecka w podstawówce spadł o €50, a dla dziecka w szkole ponadpodstawowej wzrósł o €20.

Jak wynika z ankiety ILCU – w szkole ponadpodstawowej najwięcej kosztują książki i mundurki. W związku z wysokimi kosztami wyprawki dwie trzecie rodziców zapowiada rezygnację z zajęć pozalekcyjnych oraz szkolnych wycieczek dla swoich dzieci.

Dodatek na wyprawkę szkolną

Od 8 lipca rozpoczął się proces wypłacania dodatku Back To School Clothing and Footwear Allowance osobom bezrobotnym i o niskich dochodach. Dla uczniów w wieku u od 4 do 11 lat jest to €150, a dla uczniów w wieku od 12 do 22 jest to 275 euro (uczniowie od 18 do 22 lat muszą się uczyć w pełnym wymiarze godzin).

Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z tego programu. Przekroczenie limitu zarobków dyskwalifikuje przed otrzymaniem dodatku. Wnioski przyjmowane są do 30 września.