€235 dla ojca dziecka tygodniowo. Zgłosiło się tylko 12 000 osób

Wydział Opieki Społecznej w Irlandii prowadzi specjalną kampanię informującą o zasiłku ojcowskim.

Wszyscy pracujący ojcowie, w tym także samozatrudnieni, mają prawo do pobierania zasiłku ojcowskiego. Należy jedynie spełniać wymogi posiadania odpowiedniej ilości składek PRSI. Wypłata zasiłku została rozpoczęta we wrześniu 2016 roku.

Dlatego Wydział Social Welfare rozpoczął kampanię informującą, by zachęcić większą grupę osób do skorzystania z wypłaty zasiłku ojcowskiego. Zasiłek w wysokości €235 tygodniowo wypłacany jest w sumie przez dwa tygodnie dla ojców, którym urodziło się dziecko.

O zasiłek można wystąpić w ciągu 26 tygodni od dnia urodzenia dziecka lub dnia będącego oficjalną datą adopcji dziecka. Należy przy tym poinformować pracodawcę z 4-tygodniowym wyprzedzeniem.

Ojcowie, którzy chcą wystąpić o zasiłek ojcowski, mogą to zrobić przez internet – potrzebna jest do tego jedynie karta Public Services Card. Odpowiedź o przyznaniu zasiłku wysyłana jest w ciągu kilku sekund od złożenia aplikacji.

Według danych Wydziału Opieki Społecznej z programu skorzystało jedynie około 12 000 osób, choć w tym czasie urodziło się ponad 63 000 dzieci.