U wybrzeży Irlandii zaobserwowano pływającego rekina o długości 7 metrów.
Siedmiometrowy żarłacz olbrzymi został zauważony w zatoce Keem Bay, Achill Island, w hrabstwie Mayo już w kwietniu 2019 roku.
Miłośnicy dzikiej przyrody mogą podziwiać rekina, który żeruje w pobliżu wybrzeża. Miejsce to znane jest z obecności żarłaczy olbrzymich w przeszłości, których łowienie zakończono dopiero w latach 80-tych. Nikogo więc nie dziwi obecność żarłacza olbrzymiego w tym miejscu.
Pomimo gigantycznych rozmiarów i groźnego wyglądu rekiny te nie są agresywne i są nieszkodliwe dla nurków i płetwonurków. Ich cechą jest skłonność do wygrzewania się w słońcu tuż pod powierzchnią wody. Żarłacz olbrzymi nazywa się przez to też rekinem słonecznym.
Przez to upodobanie do słońca lokalni mieszkańcy i turyści mają okazję zobaczyć rekina z linii brzegowej. Żerujące rekiny słoneczne pływają powoli z szeroko rozwartym otworem gębowym. Mimo olbrzymiej masy rekiny te potrafią rozwinąć dużą prędkość i wyskoczyć ponad powierzchnię wody.
Żarłacz olbrzymi to łagodnie usposobiony rekin żywiący się planktonem. Przedstawiciele tego rzadkiego już gatunku mogą żyć nawet 50 lat.
Czytaj też: Uwaga! Atak rekina u wybrzeży Irlandii