Jest decyzja rządu - dodatek w Irlandii wzrośnie do 800 euro

Podwyżka dodatku jest jedną z kilku decyzji podjętych przez irlandzki rząd.

Rząd podjął szereg decyzji w związku z napływem uchodźców z Ukrainy i innych osób ubiegających się o azyl w Irlandii.

Dopłata dla mieszkańców

W ubiegłym tygodniu poinformowano, że Irlandia osiągnęła realną zdolność na przyjmowanie uchodźców, a problem z ich zakwaterowaniem pozostawał nierozwiązany.

Pojawiły się poważne wątpliwości wobec wcześniejszych planów podwyższenia kwoty dodatku dla rodzin przyjmujących uchodźców z Ukrainy pod swój dach.

Jednak pod naciskiem opinii publicznej, organizacji charytatywnych, a także ambasador Ukrainy w Irlandii rząd zdecydował się na podwyższenie kwoty dodatku.

Zdecydowano się na podwojenie kwoty dodatku, więc już od 1 grudnia świadczenie to będzie wynosić 800 euro miesięcznie. Dopłata uznaniowa ma na celu zachęcenie większej liczby gospodarstw domowych do przyjęcia uchodźców pod swój dach.

Decyzje rządu

Rząd zdecydował się też przesunąć środki wsparcia finansowego z reagowania kryzysowego na fazę strategii średnio- lub długoterminowej.

Oznacza to przejście do opcji oferowania uchodźcom zakwaterowania z podstawowym funduszem na pokrycie kosztów wyżywienia i codziennych wydatków.

Podjęto tę decyzję w związku z obawą, że ​​niektórzy uchodźcy odrzucą zapewnienie alternatywnego zakwaterowania, ponieważ musieliby płacić za jedzenie, gdyby wyprowadzili się z hoteli.

Ogłoszono też fundusz wspólnotowy o wartości 50 mln euro, aby pomóc społecznościom lokalnym, które przyjęły dużą liczbę ukraińskich uchodźców.

Domy modułowe

Rząd zgodził się również na rozszerzenie i przyspieszenie programu renowacji istniejących nieruchomości i przyspieszenie programu szybkiej budowy (domów modułowych).

Obejmuje to „zapewnienie, że wszystkie dostępne nieruchomości, są wykorzystywane w celu zapewnienia zakwaterowania wszystkim uchodźcom”.

Współpraca ze społecznością ukraińską nadal będzie kontynuowana, w celu przeprowadzenia badań nad długoterminowymi potrzebami ukraińskich uchodźców, w tym edukacją i zakwaterowaniem.