Rekiny u wybrzeży Irlandii - ostrzeżenie SFPA

Przedstawiciele SFPA wydali komunikat w związku z pojawieniem się u wybrzeży Irlandii bardzo rzadkiego okazu rekina.

Urząd ds. Ochrony Rybołówstwa Morskiego w Irlandii wydał komunikat w związku z pojawieniem się u wybrzeży Irlandii rzadko spotykanego rekina z gatunku Squatina squatina.

Rekin w Irlandii

Okaz anioła morskiego został ostatnio zaobserwowany przez członków klubu żeglarzy w Galway. Anioły morskie to spłaszczone rekiny, które bardziej przypominają łyżwę lub płaszczkę niż typowego rekina.

Samice mogą dorastać do maksymalnej długości 2,4 m, a samce do 1,8 m. Rekin stanowi niewielkie zagrożenie dla ludzi, lecz jeśli zostanie sprowokowany, jest w stanie ugryźć.

Gatunek Squatina squatina można zobaczyć w Irlandii sporadycznie, ponieważ rekiny te są krytycznie zagrożone na całym świecie. Jedynym miejscem na wodach europejskich, gdzie rekiny te występują w znacznych ilościach, są Wyspy Kanaryjskie.

W związku z pojawieniem się okazu Squatina squatina przedstawiciele Urzędu ds. Ochrony Rybołówstwa Morskiego (SFPA) ostrzegają opinię publiczną przed załamaniem zakazu wyławiania i przetrzymywania rekinów tego gatunku.

Wędkarze, którzy nieświadomie wyłowią anioła morskiego, są zobowiązani wypuścić go z powrotem do morza.

Rekiny olbrzymie w Irlandii

Tymczasem w innej części Irlandii, u wybrzeży hrabstwa Cork, pod koniec maja zaobserwowano rekiny olbrzymie (rekiny słoneczne).

Przypomina się, iż nie należy zbliżać się do napotkanych rekinów na odległość mniejszą niż 4 metry. Odradza się także wchodzenie do wody, by „popływać” z rekinami. Zamiast tego zaleca się podziwiać je z brzegu.

Osoby w łodziach czy kajakach proszone są o zachowanie odległości, by nie zakłócać naturalnego zachowania rekinów. Łodzie motorowe powinny pozostać w odległości co najmniej 100 metrów.

Pomimo gigantycznych rozmiarów i groźnego wyglądu rekiny te nie są agresywne i są nieszkodliwe dla nurków i płetwonurków. Ich cechą jest skłonność do wygrzewania się w słońcu tuż pod powierzchnią wody.