Popularna sieć sklepów w Irlandii została zobowiązana do wypłacenia odszkodowania za dyskryminację klientki.
Sklep Lidl w Dublinie został zobowiązany do wypłacenia matce chłopca z autyzmem odszkodowania za sytuację, w której żądano od niej opuszczenia sklepu z psem asystującym jej syna.
Sklep Lidl w Irlandii
Matka argumentowała, że pies ten został przekazany synowi przez organizację charytatywną „My Canine Companion”.
Do zdarzenia doszło w 2022 roku w sklepie Lidl w Dublinie. Pies asystujący miał założoną kamizelkę z oznaczeniem od organizacji charytatywnej.
Matka poinformowała komisję WRC, iż ochroniarz sklepu Lidl poprosił ją o opuszczenie sklepu z psem, twierdząc że wprowadzanie psów nie jest dozwolone.
Matka informowała ochroniarza o prawach psa asystującego, jednak kierownik sklepu ponownie zażądał opuszczenia sklepu. Kobieta nie posłuchała kierownika i pozostała w sklepie, aby zrobić zakupy, jednak cała sytuacja była stresująca zarówno dla niej, jak i jej syna.
Odszkodowanie dla klienta w Irlandii
Komisja WRC stwierdziła, że sklep miał świadomość, że pies jest psem asystującym, co było widoczne zarówno po kamizelce jak i zachowaniu psa. Mimo to, personel sklepu nie przestrzegał swoich własnych procedur i najlepszych praktyk związanych z psami asystującymi.
Uznano, że matka miała pełne prawo być w sklepie ze swoim psem i że zachowanie personelu było dyskryminujące. To nie pierwszy taki incydent w tym sklepie, co dodatkowo pogarsza sprawę.
Matka chłopca poinformowała, że podobna sytuacja wydarzyła się w tym samym sklepie już w 2018 roku.
Złożyła wówczas skargę do centrali firmy, a w odpowiedzi otrzymała list z przeprosinami i zapewnieniem, że personel zostanie przeszkolony, aby taka sytuacja się nie powtórzyła.
Lidl próbował się tłumaczyć, że zachowanie kierownika sklepu było poniżej standardów firmy, jednak nie usprawiedliwia to traktowania matki i jej syna.
Komisja ds. Stosunków Pracy (WRC) nakazała sieci Lidl w Irlandii zapłacić odszkodowanie w wysokości 8 000 euro matce za dyskryminację z powodu ustawy dotyczącej równości (Equal Status Act) oraz za cierpienia jej syna.