Jak wynika z najnowszych danych, paszport irlandzki jest trzecim najpotężniejszym na świecie.
W najnowszym rankingu Henley Passport Index paszport irlandzki został sklasyfikowany jako trzeci najpotężniejszy na świecie, umożliwiając podróżowanie do 192 miejsc bez konieczności uzyskiwania wizy.
Irlandzki paszport
Ranking ten, tworzony przez londyńską firmę Henley & Partners, bazuje na danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA). Czołowe miejsce w rankingu dzieli ex aequo sześć krajów.
Wysoko w rankingu uplasowała się także Polska, zajmując szóste miejsce z możliwością podróżowania bez wizy do 189 krajów.
Najsilniejsze paszporty świata w 2024 roku:
- Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Singapur, Hiszpania (194 miejsca docelowe)
- Finlandia, Korea Południowa, Szwecja (193 miejsca docelowe)
- Austria, Dania, Irlandia, Holandia (192 miejsca docelowe)
- Belgia, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Wielka Brytania (191 miejsc docelowych)
- Grecja, Malta, Szwajcaria (190 miejsc docelowych)
- Australia, Czechy, Nowa Zelandia, Polska (189 miejsc docelowych)
W rankingu oceniana jest liczba miejsc, do których można pojechać na podstawie danego paszportu bez wizy lub z możliwością uzyskania jej na miejscu, uwzględniając także zgody wydane na pobyt w innym kraju. Zestawienie jest aktualizowane co kwartał.
Polski paszport
W kontekście globalnych podróży i swobody przemieszczania się, polski paszport utrzymuje silną pozycję, co jest znaczącym atutem dla obywateli Polski.
Zmiany w rankingu świadczą o dynamicznym świecie międzynarodowych podróży i wpływie posiadanych dokumentów na globalną mobilność.
Obywatelstwo irlandzkie
Dane wskazują jednak, że chętnych do ubiegania się o irlandzki paszport nie brakuje, a podróżowanie z Irlandii staje się dla nich łatwiejsze.
Uroczystości nadania obywatelstwa irlandzkiego po raz pierwszy wprowadzono w 2011 r. Od czasu wprowadzenia ceremonii nadania obywatelstwa odbyły się łącznie 173 ceremonie, podczas których osoby z ponad 180 krajów otrzymały świadectwa naturalizacji.
Do chwili obecnej od 2011 r. około 173 000 osób otrzymało obywatelstwo irlandzkie. W samym 2023 roku było to ponad 18 000 osób.
W ubiegłym roku najwięcej aplikujących osób pochodziło z Indii. Polska znalazła się w tym zestawieniu na szóstym miejscu.