Rekiny ludojady u wybrzeży Irlandii - rozpoczęto ekspedycję

Irlandia może być atrakcyjnym miejscem dla tych drapieżników, jak twierdzą naukowcy.

Czy u wybrzeży Irlandii mogą żyć rekiny ludojady? Międzynarodowy zespół naukowców rozpoczął ekspedycję mającą na celu rozwikłanie tej tajemnicy.

Rekiny w Irlandii

Ekspedycja prowadzona przez globalną organizację badawczą OCEARCH rozpoczęła swoje badania niedawno w okolicach wyspy Great Blasket w hrabstwie Kerry.

Celem wyprawy jest ustalenie, czy te drapieżniki, znane z wód Morza Śródziemnego i innych zakątków świata, mogą występować również w okolicach Irlandii i Wysp Brytyjskich.

W wodach otaczających Irlandię żyje ponad 40 gatunków rekinów, takich jak rekin ostronosy, rekin olbrzymi czy żarłacz śledziowy. Do tej pory jednak obecność zagrożonego rekina ludojada (żarłacza białego) w tych wodach nie została potwierdzona.

Wyspa Blasket, która słynie z licznej populacji fok szarych – głównych ofiar tego gatunku rekinów – może okazać się kluczowym miejscem w badaniach.

Ekspedycja w Irlandii

Przez lata zgłaszano wiele niepotwierdzonych obserwacji tego drapieżnika u wybrzeży Irlandii, a popkultura wzmocniła jego legendę. Teraz jednak OCEARCH i zespół regionalnych naukowców mają nadzieję, że uda się raz na zawsze rozstrzygnąć tę kwestię.

Według dr Nicka Payne’a, profesora nadzwyczajnego z Trinity College Dublin i uczestnika ekspedycji, warunki panujące w wodach Irlandii i Wielkiej Brytanii sprzyjają obecności rekinów ludojadów.

Jego zdaniem temperatury wody, dostępność pożywienia oraz odpowiednie siedliska sprawiają, że Irlandia może być atrakcyjnym miejscem dla tych drapieżników.

W ramach ekspedycji naukowcy z OCEARCH współpracują z badaczami z University College Dublin, University College Cork, Munster Technological University, Marine Institute, a także z organizacjami Fair Seas oraz Irish Whale and Dolphin Group.

Celem tej współpracy jest nie tylko zbadanie obecności rekinów u wybrzeży Irlandii, ale także ochrona morskich ekosystemów.