Ważne informacje dla bezrobotnych w Irlandii - jest decyzja rządu

Nowe przepisy w Irlandii wprowadzone zostały do Ustawy o Ochronie Socjalnej.

Rząd Irlandii wprowadza surowsze kary dla osób bezrobotnych w związku z nowymi przepisami.

Zasiłek dla bezrobotnych w Irlandii

Bezrobotni, którzy odmówią współpracy z urzędami ds. zatrudnienia, od stycznia mogą stracić część swoich świadczeń socjalnych.

Rząd podjął tę decyzję po ogłoszeniu Budżetu, a nowe przepisy wprowadzone zostały do Ustawy o Ochronie Socjalnej (Social Welfare Bill).

Dotychczas osoby, które nie podejmowały współpracy z państwowymi urzędami ds. zatrudnienia, traciły 44 euro tygodniowo ze swojego zasiłku. Jednak od stycznia kara zostanie ponad dwukrotnie zwiększona, do 90 euro. Decyzję tę podjęła Minister Ochrony Socjalnej, Heather Humphreys.

Minister uznała, że w obliczu dużego zapotrzebowania na pracowników, nadszedł odpowiedni czas na zwiększenie kar.

Nowe przepisy w Irlandii

Premier Simon Harris, komentując tę decyzję, stwierdził, że wprowadzenie kar dla osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych, które odmawiają współpracy z państwowymi usługami, to „zdrowy rozsądek”.

Taoiseach zaznaczył, że system opieki społecznej powinien być „współczujący”, ale jednocześnie wymagać od ludzi aktywnego zaangażowania w poszukiwanie pracy.

Nowe przepisy mają na celu zapobieganie sytuacjom, w których osoby bezrobotne oddalają się od rynku pracy i tracą umiejętności, które mogłyby pomóc im wrócić do aktywności zawodowej.

Minister Humphreys wyjaśniła, że „obniżki zasiłków mają na celu zachęcenie do przestrzegania wymogów dotyczących gotowości do podjęcia pracy i aktywnego jej poszukiwania”.

Zatrudnienie

Wprowadzony mechanizm zakłada, że osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych będzie musiała aktywnie współpracować z państwowym urzędem ds. zatrudnienia Intreo oraz, w razie potrzeby, uczestniczyć w programach wspierających zatrudnienie, edukację lub szkolenia.

Zanim nałożona zostanie kara obniżenia zasiłku, bezrobotny otrzyma co najmniej dwa wezwania do współpracy lub przedstawienia uzasadnienia, dlaczego nie jest w stanie tego zrobić.

W sytuacjach, w których osoba nie jest w stanie współpracować z powodu np. choroby czy obowiązków związanych z opieką nad dziećmi, te okoliczności zostaną uwzględnione przed podjęciem decyzji o obniżeniu zasiłku.