Mieszkańcy południowej części Irlandii odczuli wstrząsy sejsmiczne, którym towarzyszyły nietypowe dźwięki.
We wtorek 19 listopada Irlandzka Sieć Sejsmiczna (INSN) zarejestrowała trzęsienie ziemi o magnitudzie 1,6 w skali Richtera.
Trzęsienie ziemi w Irlandii
Do trzęsienia ziemi doszło o godzinie 5:50, a epicentrum znajdowało się około 5 km na północny wschód od Bandon, między miejscowościami Bandon i Crossbarry, w pobliżu klubu sportowego Valley Rovers GAA oraz klubu piłkarskiego Castlelack w Brinny.
Epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 1 km pod powierzchnią ziemi, na współrzędnych 51,79°N i – 8,69°W.
Mieszkańcy okolicznych miejscowości, takich jak Bandon, Crossbarry, Inishannon i południowych przedmieść Cork, relacjonowali drżenie domów oraz słyszeli hałasy przypominające grzmoty.
Niektórzy myśleli, że odgłosy są wynikiem silnego wiatru, który towarzyszy obecnej fali chłodów w Irlandii.
Wstrząsy sejsmiczne w Irlandii
James Grannell, analityk techniczny INSN z Carrigaline, podkreśla, że trzęsienia ziemi odczuwalne przez ludzi w regionie Cork są niezwykle rzadkie.
Ostatnie odczuwalne trzęsienie ziemi w Cork miało miejsce w 2013 roku w Courtmacsherry, gdzie magnituda wyniosła 2,2. Wcześniej, w 1981 roku, zarejestrowano wstrząs o magnitudzie 2,1 w Midleton.
W południowo-zachodniej Irlandii takie zdarzenia są bardzo rzadkie. Znacznie częściej aktywność sejsmiczną odnotowujemy w hrabstwach Wexford i Donegal, jak powinformował analityk.
Zgłoszenia od mieszkańców
INSN otrzymała już ponad 25 zgłoszeń od mieszkańców Cork, którzy odczuli wstrząsy. Jednak pomimo odczuwalnych wstrząsów nie było ryzyka uszkodzeń budynków.
Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii Irlandii miało miejsce w 2012 roku, około 50 km od wybrzeża Mayo, i osiągnęło magnitudę 4 w skali Richtera.
INSN zachęca wszystkich, którzy mogli te wstrząsy, do wypełnienia ankiety dostępnej na stronie INSN. Dane te pomogą w dalszych badaniach tego niezwykle rzadkiego zjawiska.