
W sprawie wypowiedzieli się przedstawiciele Irlandzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.
Irlandzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (FSAI) poinformował o swojej decyzji w sprawie wycofania barwników spożywczych z rynku w Irlandii.
Barwniki spożywcze
W ostatnich dniach Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ogłosiła plany eliminacji ośmiu syntetycznych barwników na bazie ropy naftowej stosowanych w przemyśle spożywczym.
Inicjatywa ta jest częścią szerszego programu mającego na celu poprawę zdrowia obywateli USA. Nowe przepisy zakładają zastąpienie szkodliwych substancji naturalnymi alternatywami, z korzyścią przede wszystkim dla dzieci.
Decyzja FDA obejmuje zakaz stosowania takich barwników jak Citrus Red No. 2, Orange B, FD&C Green No. 3, FD&C Red No. 40, FD&C Yellow No. 5, FD&C Yellow No. 6, FD&C Blue No. 1 i FD&C Blue No. 2.
Podkreślono, że związki te nie wnoszą żadnej wartości odżywczej, a ich obecność w produktach spożywczych może stanowić zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla najmłodszych.
Regulacje dotyczące barwników w Irlandii
W Irlandii, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, stosowanie barwników spożywczych reguluje Rozporządzenie (WE) nr 1333/2008.
Barwnik może zostać dopuszczony do obrotu tylko wtedy, gdy spełnia określone kryteria bezpieczeństwa, nie wprowadza konsumenta w błąd i przynosi mu korzyści.
Obecnie trzy z ośmiu barwników objętych planowanym zakazem w USA — Citrus Red No. 2, Orange B i FD&C Green No. 3 — są już niedozwolone w krajach Unijnych ze względu na ryzyko dla zdrowia.
Pozostałe pięć barwników nadal jest dopuszczonych do stosowania w produktach spożywczych w państwach członkowskich. Zapewniono, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) systematycznie przegląda dodatki do żywności, oceniając ich bezpieczeństwo na podstawie aktualnych danych naukowych.
Na chwilę obecną nie ma planów aktualizacji unijnych przepisów w odpowiedzi na zmiany wprowadzone przez FDA, jak poinformowali przedstawiciele FSAI.
Władze europejskie podkreślają, że system bezpieczeństwa żywności w Unii Europejskiej należy do najbardziej rygorystycznych na świecie.
Regularna ocena ryzyka pozwala szybko reagować w przypadku pojawienia się nowych dowodów naukowych wskazujących na zagrożenie dla zdrowia. Wówczas możliwe byłoby wprowadzenie odpowiednich zmian legislacyjnych.