Ceny w sklepach szybują - rząd Irlandii zapowiada reakcję

Ceny podstawowych produktów spożywczych w Irlandii rosną w zawrotnym tempie.

Ceny podstawowych produktów spożywczych w Irlandii rosną w zawrotnym tempie, a rząd pod presją opinii publicznej zapowiada zaostrzenie przepisów wobec sieci handlowych.

Podwyżki cen w Irlandii

Nowe dane opublikowane przez Central Statistics Office (CSO) pokazują, że inflacja żywności w Irlandii osiągnęła poziom 4,6% w ciągu roku, czyli ponad dwukrotnie więcej niż ogólny wskaźnik inflacji, który wyniósł 1,8%. Najmocniej drożeją produkty codziennego użytku – mleko, masło, ser, mięso, chleb i piwo.

Z danych CSO wynika, że koszt kartonu mleka pełnotłustego wzrósł o 27 centów – do 2,47 euro. Kilogram sera kosztuje obecnie 11,34 euro, co oznacza wzrost o 95 centów w skali roku. Najbardziej spektakularną podwyżkę odnotowano w przypadku masła – jego cena wzrosła z 3,73 euro do 4,83 euro, czyli aż o 28%.

Mięso również mocno zdrożało. Kilogram pieczeni wołowej kosztuje teraz 15,20 euro (+20%), a jagnięcina osiąga cenę 17,70 euro za kilogram (+19%).

Podwyżki objęły także pieczywo – biały chleb krojony (800g) kosztuje 1,67 euro (+6c). W pubach cena pinty stouta wzrosła do 6,07 euro (+27c), a lagera do 6,49 euro (+29c).

Pewną ulgą dla konsumentów jest fakt, że ceny warzyw i owoców pozostały na podobnym poziomie co w zeszłym roku, a ziemniaki potaniały o 29 centów – worek 2,5 kg kosztuje 3,81 euro.

Koszty życia w Irlandii

Rosnące koszty życia wywołują coraz większe niezadowolenie społeczne i stają się głównym tematem debaty politycznej. Opozycja alarmuje, że przeciętna rodzina płaci obecnie nawet 3,000 euro rocznie więcej za codzienne zakupy niż jeszcze kilka lat temu.

W odpowiedzi na te doniesienia rząd ogłosił, że rozważa zaostrzenie przepisów dotyczących ochrony konsumentów. Trwają prace nad ustawą, która umożliwi Komisji ds. Konkurencji i Ochrony Konsumentów (CCPC) nakładanie wyższych, uzależnionych od obrotów kar finansowych na sieci handlowe łamiące przepisy.

Wprowadzone mają zostać również nowe uprawnienia dla CCPC, które pozwolą skuteczniej ścigać praktyki uznawane za niekorzystne dla konsumentów, takie jak zawyżanie cen czy brak przejrzystości w ustalaniu marż.

A w ramach przygotowań do nowego budżetu, władze zapowiadają ukierunkowane wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych najbardziej dotkniętych podwyżkami cen żywności.

Szczególny nacisk ma zostać położony na rodziny z dziećmi oraz osoby żyjące poniżej progu ubóstwa, jak zapewniono.