Zmiany dla mieszkańców - Irlandia rezygnuje z plastiku

To będzie duża zmiana nawyków w produkcji i konsumpcji w Irlandii.

Według najnowszego raportu Agencji Ochrony Środowiska (EPA), Irlandia w 2022 roku wygenerowała aż 15,7 miliona ton odpadów – to o 20% więcej niż dekadę wcześniej.

Ochrona środowiska w Irlandii

Jednocześnie rośnie świadomość problemu plastiku w społeczeństwie – trzy czwarte mieszkańców Irlandii wskazuje go jako główne źródło odpadów.

Nowe przepisy Unii Europejskiej, które wejdą w życie 1 stycznia 2030 roku, zakazują stosowania jednorazowych opakowań z plastiku na świeże owoce i warzywa (do 1,5 kg), a także na przyprawy, sosy, konfitury czy kosmetyki w hotelach.

W restauracjach i kawiarniach nie będzie można serwować żywności na plastikowych tackach czy w jednorazowych kubkach, jeśli spożywane są na miejscu.

Zakaz obejmie m.in.:

  • plastikowe siatki i folie na owoce i warzywa
  • saszetki z ketchupem, majonezem i innymi dodatkami
  • miniaturowe butelki szamponów w hotelach
  • plastikowe tacki i kubki w gastronomii

Wyjątki będą możliwe tylko w przypadku bardzo delikatnych produktów, jak maliny czy borówki. Zamiast plastiku mają być wprowadzane alternatywy: dozowniki, wielorazowe pojemniki lub kompostowalne opakowania.

Sieci handlowe w Irlandii

Choć niektóre sieci handlowe zapowiadają przegląd polityki opakowań, wciąż wiele sklepów w Irlandii nie oferuje produktów sprzedawanych luzem.

Działania podejmowane przez detalistów w ramach dobrowolnych inicjatyw okazują się niewystarczające, dlatego konieczne są konkretne regulacje i inwestycje w infrastrukturę gospodarki cyrkularnej.