POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Rząd Irlandii rozpatrzy propozycję zmian dotyczącą wynajmu nieruchomości.

Od kilku dni trwa publiczna debata nad propozycją zmiany prawa dla osób wynajmujących nieruchomości w Irlandii. Rząd zgodził się rozpatrzyć projekt wprowadzenia obowiązkowej kontroli domów i apartamentów – podobnego do kontroli samochodów NCT.

Dziennikarze śledczy RTÉ Prime Time odsłonili kulisy skandalicznego procederu, jaki panuje obecnie w Irlandii. Pokazano trzy wynajmowane domy w Crumlin, Kilmainham i Rathmines, które są przepełnione, panują w nich tragiczne warunki, a mieszkańcy narażeni są na problemy zdrowotne.

W jednym z domów mieszkały w jednym czasie 64 osoby, w jednym pokoju było to aż 16 osób. Piętrowe łóżka poustawiane były wszędzie, nawet w korytarzach. Przeludnione domy były zagrzybione, odnotowano zacieki na ścianach, złamanie wszelkich zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego i panował w nich odór.

Domy te zostały w konsekwencji zamknięte po inspekcjach Straży Pożarnej. Obecnie oprócz tych trzech domów Urząd Hrabstwa Dublina zajmuje się kolejnymi 25 podobnymi przypadkami.

Dlatego członkowie partii Fianna Fáil nalegają, by rząd w jak najszybszym czasie zdecydował o zmianie prawa i wprowadzeniu kontroli wynajmowanych lokali na wzór NCT. W 2016 roku w całej Irlandii skontrolowano jedynie 4% zarejestrowanych nieruchomości, z czego 69% nie spełniało wymaganych norm.

Czytaj też: Nieuczciwy Landlord w Irlandii: 70 osób w domu. Piętrowe łóżka i czynsz do ręki