POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Garda aresztowała dwie osoby w Irlandii pod zarzutem działalności terrorystycznej.

Wczoraj rano postawiono zarzuty zatrzymanemu w czwartek w Waterford Hasan Bal. Mężczyzna ma brytyjskie i irlandzkie obywatelstwo. Wraz z nim zatrzymano 22-letnią obywatelkę Wielkiej Brytanii, którą zwolniono już z aresztu.

25 – letni Hasan Bal oskarżony jest o działalność terrorystyczną. Nie wiadomo czy mężczyzna stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Irlandii. Oskarżenie wydano na podstawie dowodów, że mężczyzna w październiku 2015 prowadził akcję zbiórki funduszy, które przekazane zostały dla terrorystów na Środkowym Wschodzie. W sądzie nie podano nazwy organizacji terrorystycznej.

Funkcjonariusze Gardy dokonali zatrzymania, kiedy mężczyzna wraz z towarzyszącą mu kobietą powrócili do Irlandii. O ich praktykach powiadomieni zostali przez międzynarodowe służby ds. walki z terroryzmem. Hasan Bal pozostanie w areszcie w Waterford conajmniej do wtorku, kiedy to odbędzie się jego sprawa w Waterford District Court.

Wiadomo, że oskarżony o terroryzm mężczyzna urodził się w Wielkiej Brytanii, lecz od ponad 10 lat mieszka w Irlandii. Od dłuższego czasu pobiera zasiłek dla bezrobotnych, brał też udział w kursie na elektryka.

Zatrzymanie Hasana Bal to część tajnej operacji Gardy mającej na celu wykrycie i eliminację jednostek terrorystycznych w Irlandii. Stopień zagrożenia atakiem nadal określany jest jako umiarkowany, co oznacza, że atak terrorystyczny jest możliwy, ale mało prawdopodobny.

Jednak coraz więcej jest opinii, że mieszkańcy obawiają się ataku „samotnego wilka”. Jednocześnie stowarzyszenie Gardy wzywa o zwiększenie liczby szkoleń ds. walki z terroryzmem, a także o dozbrojenie funkcjonariuszy Gardy, zwłaszcza na terenie lotnisk. W raporcie Garda Representative Association zawarte jest stwierdzenie, że nie ma przygotowanego planu na wypadek ataku, a nieuzbrojeni funkcjonariusze Gardy nie są przygotowani na reakcję, jeśli do ataku doszłoby na terenie lotniska. Właściwe szkolenie odbyły jedynie jednostki Emergency Response Unit i Armed Support Unit.