POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Health Service Executive tymczasowo zamknął swój system informatyczny w Irlandii po „znaczącym ataku hakerskim”.

Dyrektor naczelny HSE, Paul Reid, poinformował w piątek 14 maja, że doszło do poważnego cyberataku. Atak wymierzony został w systemy wymiany informacji w sieci HSE współdzielonej na głównych serwerach.

Atak hakerski w Irlandii

Cyberatak wpływa na wszystkie krajowe i lokalne systemy. Zdecydowano więc o tymczasowym wyłączeniu całego systemu informatycznego, aby go chronić i by ocenić sytuację.

W związku z wyłączeniem systemu odwołano dzisiaj większość wizyt ambulatoryjnych. HSE przeprasza i uprzedza, że pacjenci mogą spodziewać się „znaczących zakłóceń”.

Atak nie ma wpływu na program szczepień przeciw Covid-19 i zaplanowane na dzisiaj szczepienia odbędą się. Działa też krajowe pogotowie ratunkowe, bez wpływu na obsługę wezwań pogotowia ratunkowego i wysyłkę na terenie całego kraju.

HSE współpracuje z Narodowym Zespołem ds. Cyberbezpieczeństwa, Gardą i zewnętrznymi zespołami wsparcia cybernetycznego.

Służba zdrowia HSE w Irlandii

Atak koncentruje się na dostępie do danych przechowywanych na centralnych serwerach – wyjaśnił dyrektor HSE. Powiedział też, że jest to poważny incydent, ale dodał, że na tym etapie nie wystosowano żadnego żądania okupu.

Na obecną chwilę uważa się, że atak był „obsługiwany przez człowieka”, był „znaczący” i nie był „typowym atakiem”. W późniejszym czasie ma pojawić się aktualizacja na temat tego, co ten atak oznacza dla systemu opieki zdrowotnej.