
Przedstawiciele irlandzkiego banku ostrzegają mieszkańców przed próbą kradzieży.
Bank AIB ostrzega przed wzrostem liczby oszustw w Irlandii, które prowadzą do kradzieży środków z kont klientów.
Bank w Irlandii
Bank zauważył, że w ostatnich miesiącach coraz więcej posiadaczy kont otrzymuje wiadomości tekstowe z prośbą, która naraża odbiorców na finansowe straty.
Oszuści wysyłają do klientów fałszywe wiadomości tekstowe, podszywając się pod bank, firmę użyteczności publicznej lub inne legalne przedsiębiorstwo, zawierające link do kliknięcia.
Klienci wierzą, że wiadomość jest autentyczna i podają swoje dane osobowe, logowania oraz dane karty na fałszywej stronie.
Następnie otrzymują telefon od osoby podającej się za przedstawiciela banku i informowani są, że dane z ich karty zostały skradzione i karta musi zostać odebrana. W niektórych przypadkach proszeni są również o podanie kodu PIN.
Po tej rozmowie, taksówkarz lub kurier przyjeżdża pod adres klienta i odbiera kartę. Skradziona karta jest następnie używana do wypłat z bankomatu lub oszustw płatniczych.
Ostrzeżenie dla klientów
Mary McHale, szefowa działu przestępczości finansowej w AIB, ostrzega, że jej firma oraz inne banki nigdy nie będą prosić o dane osobowe przez telefon ani w mediach społecznościowych.
Zaznaczyła przy tym, że w niektórych przypadkach „prawdziwi taksówkarze lub kurierzy” nieświadomie uczestniczyli w oszustwie.
AIB poinformował, że w przypadku oszustwa, bank będzie traktować klientów z empatią, rozpatrując każdy przypadek indywidualnie.