Wczorajsza wichura w Irlandii przyczyniła się do zerwanych linii energetycznych na terenie całego kraju.

Prawie 10.000 gospodarstw domowych i komercyjnych jest dzisiaj bez prądu. To skutki wczorajszej wichury, która przeszła nad Irlandią.

Meteorolodzy z Met Eireann wprowadzili żółty status alertu pogodowego związanego z silnym wiatrem, który na północnym zachodzie w porywach dochodzić miał do 110 km/h. Alert dotyczył całego obszaru Irlandii.

Najsilniej wiało w Donegal, Mayo, Sligo, Leitrim, Galway, Clare i Kerry i tam głównie doszło do zerwania linii energetycznych i wystąpienia przerw w dostawie prądu. ESB zapewnia jednak, że jeszcze dzisiaj uda się dokonać napraw i przywrócić dostawy prądu.

Tymczasem wczorajsza wichura to zwiastun zmiany warunków pogodowych w Irlandii na najbliższe tygodnie. Jak twierdza synoptycy do Irlandii dotarło arktyczne powietrze, a wraz z nim odczujemy wyraźny spadek temperatur. Już dzisiaj w nocy miejscami ma być poniżej zera stopni Celsjusza.

Poniedziałek i wtorek będą bardzo zimne, a silny wiatr oznacza, że temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa niż ta na termometrach. W Ulster i Connacht przewidziane są opady śniegu, a w innych częściach Irlandii opady marznącego deszczu i śniegu z deszczem.

Drogi będą bardzo śliskie. Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności. Podobne warunki mają dominować co najmniej do końca tygodnia.