POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd rozważa wprowadzenie nowego dnia wolnego dla mieszkańców Irlandii.

Rząd Irlandii rozważa wprowadzenie nowego święta Bank Holiday, aby ożywić gospodarkę, w szczególności sektor turystyczny.

W wywiadzie dla TheJournal.ie Minister Zdrowia Simon Harris powiedział, że jest otwarty na pomysł wprowadzenia nowego święta przed 2021 rokiem. Obecnie mieszkańcy Irlandii nie mają możliwości wykorzystać dni Bank Holiday – ze względu na lockdown.

W okresie wiosenno – letnim mieszkańcy Irlandii zawsze wykorzystują długie weekendy na spotkania w szerszym gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Zyskują na tym wszystkie punkty sektora turystycznego jak hotele, restauracje, atrakcje turystyczne czy ośrodki kultury i sztuki.

Tym razem przez nałożone ograniczenia w poruszaniu się i brak możliwości organizowania spotkań towarzyskich mieszkańcy nie mogą w pełni wykorzystać swoich wolnych od pracy dni.

Zdaniem Ministra Harrisa przydałby się dzień, w którym ludzie będą znów mogli cieszyć się rodziną i przyjaciółmi. Jednak nowy Bank Holiday może pojawić się dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo pandemii.

Brendan Griffin z Ministerstwa Turystyki zareagował pozytywnie na te informacje. Jego zdaniem z kolejnego dnia ustawowo wolnego od pracy wynikną duże korzyści ekonomiczne.

Minister Harris zabiega o wprowadzenie Dnia Wdzięczności dla kluczowych pracowników pierwszej linii jak lekarze, pielęgniarki, opiekunowie, a także pracownicy supermarketów czy personel sprzątający.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowy Bank Holiday będzie więc jednocześnie Dniem Wdzięczności.