POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd oficjalnie zatwierdził podwyżkę płacy minimalnej w Irlandii.

Od nowego roku wrośnie płaca minimalna w Irlandii. Rząd zatwierdził nową stawkę.

Od 01/02/2020 płaca minimalna (Minimum Wage) w Irlandii wynosi €10.10 za godzinę (dla osób 20+). Podwyżka ta została wprowadzona później niż zazwyczaj, ponieważ towarzyszył jej niepokój irlandzkiego rządu związany ze skutkami Brexitu.

Tym razem w dyskusji na temat podwyżki Minimum Wage od stycznia 2021 roku pojawił się nie tylko wątek skutków ekonomicznych związanych z Brexitem, ale też kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Z początkiem 2021 roku stawka płacy minimalnej wzrośnie o 10 centów – do €10.20 za godzinę. Jest to dużo mniejszy wzrost niż oczekiwały związki zawodowe reprezentujące pracowników zatrudnionych na stawce płacy minimalnej.

Minister ds. Ochrony Społecznej Heather Humpreys stwierdziła jednak, że płaca minimalna w Irlandii wzrosła z €8.65 w 2016 roku do €10.10 w 2020 roku.

Kilka tygodni temu Sekretarz Generalny Irlandzkiego Kongresu Związków Zawodowych Patricia King oraz sekretarz generalny związku detalicznego Gerry Light opuścili Low Pay Commission, ponieważ nie zgadzali się na tak niską podwyżkę. Pojawiły się przy tym oskarżenia, że komisja reprezentuje interesy rządu, zamiast osób zatrudnionych.

Patricia King powiedziała też, że ​wielu pracowników płacących minimalną płacę należało do grupy pracowników podstawowych, którzy utrzymywali gospodarkę w okresie pandemii Covid-19.

Jej zdaniem jest to „całkowicie nie do przyjęcia, aby im i innym najniżej opłacanym pracownikom w tym kraju nie zapewniono przyzwoitości i uczciwości poprzez sprawiedliwą podwyżkę płacy minimalnej”.