POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd w Irlandii chce wprowadzić bezpłatną opiekę dentystyczną dla dzieci.

Koszt nowej inicjatywy rządu w Irlandii to 80 milionów euro. Ta suma ma wystarczyć na pokrycie kosztów opieki dentystycznej dla dzieci.


Szukasz polskiego lekarza w Irlandii, a może GP? Specjalisty lub apteki – dołącz już dzisiaj do grupy na Facebook i bądź na bieżąco:

IRLANDIA • POLSKI LEKARZ • GP • PRZYCHODNIA • SPECJALISTA


Najnowsze dane są niepokojące – większość dzieci po raz pierwszy trafia do dentysty w wieku 12 lat. W szkołach podstawowych wdrażane są programy dwóch bezpłatnych przeglądów uzębienia u dzieci. W razie nagłych przypadków w większości miast dostępne są gabinety szkolnych dentystów, gdzie oferowane są bezpłatne zabiegi stomatologiczne.

Jednak kontrola i leczenie uzębienia u dzieci wymaga stałej opieki stomatologów, a ta jest kosztowna. Średnio cena jednej wizyty waha się w granicach €80 – €100. Wielu rodziców nie jest stać na pokrycie tych kosztów.

Teraz rząd w Irlandii chce wspomóc rodziców i umożliwić dzieciom do 16 roku życia bezpłatną opiekę dentystyczną. Przegląd, usunięcie zęba czy założenie plomby mają być bezpłatne. Podobnie recepty związane z leczeniem stomatologicznym mają być za darmo.

W tym tygodniu Minister Zdrowia Simon Harris ma ogłosić pięcioletni plan opieki dentystycznej dla dzieci i osób małoletnich w Irlandii. Pierwszy etap planu ma zostać ogłoszony podczas czytania Budżetu 2020, gdzie zagwarantowana zostanie darmowa opieka dentystyczna dla dzieci do 6 roku życia.

Żeby tak się stało, rząd musi teraz rozpocząć negocjacje ze stomatologami. Po ustaleniu warunków współpracy będzie możliwe podpisanie stosownych umów i wdrożenie programu.