Zgodnie z rządowym planem w tym roku bezpłatną opieką lekarzy GP w Irlandii objęte miały zostać dzieci do 8 lat.

Obecnie z bezpłatnej opieki lekarza rodzinnego w Irlandii mogą korzystać dzieci do 6-go roku życia, a także wszystkie dzieci i osoby małoletnie posiadające kartę medyczną (Medical Card).

W 2019 roku rząd Irlandii zatwierdził ustawę bezpłatnej opieki lekarzy GP dla dzieci do 12-go roku życia. Plan powinien zostać zrealizowany do 2022 roku i podzielony został na trzy etapy.

Zgodnie z planem we wrześniu 2020 roku bezpłatną opieką lekarzy rodzinnych GP w Irlandii powinny zostać objęte dzieci w wieku od 6 do 8 lat.

Na 2021 rok zaplanowano drugi etap – dla dzieci do lat 10, a na 2022 rok trzeci etap – dla dzieci do lat 12.

Kwestia pierwszego etapu została poruszona przez Wicepremiera Leo Varadkara na ostatnim posiedzeniu rządu. Minister Zdrowia Stephen Donnelly poinformował, że w tym roku wprowadzenie pierwszego etapu nie będzie możliwe.

W raporcie stwierdzono, że plan rządu dotyczący wprowadzenia programu został opóźniony, ponieważ rozmowy z Irlandzką Organizacją Medyczną (IMO) jeszcze się nie rozpoczęły.

Leo Varadkar wyraził swoje rozczarowanie tym opóźnieniem, a minister Donnelly zapewnił, że jego intencją jest kontynuowanie planu. Zwrócił jednak uwagę na presję systemu opieki zdrowotnej wywołaną pandemią Covid-19.

W rozmowie z Independent.ie rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że rozwój bezpłatnej opieki lekarskiej pozostaje priorytetem i Minister zamierza wprowadzić ją w przyszłym roku.