Bezpłatna wyprawka szkolna dla uczniów w Irlandii - jest decyzja

Minister Edukacji w Irlandii podała szczegóły programu, który został ogłoszony w ramach Budżetu 2023.

Minister Edukacji, Norma Foley, podała szczegóły nowego programu wyprawki szkolnej dla uczniów w Irlandii.

Wyprawka szkolna

Program o wartości 50 mln euro został ogłoszony podczas czytania Budżetu 2023 i obejmie wszystkich uczniów szkół podstawowych od września br.

Jak poinformowała minister Foley, szkoły podstawowe otrzymają 96 euro na ucznia, a także dotację administracyjną na wsparcie i wdrażanie tego programu.

Zgodnie z przyjętym założeniem otrzymane przez szkoły środki finansowe pokryją koszt nie tylko podręczników szkolnych, lecz także zeszytów ćwiczeń i zeszytów przedmiotowych.

Jest to pierwszy raz kiedy państwo finansuje bezpłatne książki dla każdego ucznia szkoły podstawowej w Irlandii. Z programu skorzysta ponad 558 tys. uczniów w 3230 szkołach, w tym 130 szkołach specjalnych.

Dopłata Back to School Allowance

Program bezpłatnych podręczników to nie jedyne wsparcie dla rodzin uczniów w Irlandii. W lipcu osoby uprawnione otrzymają dodatek Back to School Clothing and Footwear Allowance.

Zgodnie z decyzją rządu w tym roku wysokość dodatku zostanie zwiększona o 100 euro. Dla ucznia w wieku od 4 do 11 lat dodatek wyniesie więc 260 euro, a dla ucznia w wieku od 12 do 22 lat będzie to 385 euro.