Bezpłatna wyprawka szkolna w Irlandii - możliwa zmiana przepisów

Rząd rozważa rozszerzenie programu bezpłatnej wyprawki szkolnej dla szerszej grupy uczniów w Irlandii.

Według Sunday Independent, Minister Edukacji, Norma Foley, przygotowuje się do rozmów przedbudżetowych w celu rozszerzenia programu bezpłatnej wyprawki szkolnej.

Wyprawka szkolna w Irlandii

Nowy program wyprawki szkolnej o wartości 50 mln euro został ogłoszony podczas czytania Budżetu 2023 i obejmie wszystkich uczniów szkół podstawowych od września br.

Zgodnie z przyjętym założeniem otrzymane przez szkoły środki finansowe pokryją koszt podręczników szkolnych, zeszytów ćwiczeń i zeszytów przedmiotowych.

Jest to pierwszy raz kiedy państwo finansuje bezpłatne książki dla każdego ucznia szkoły podstawowej w Irlandii. Z programu skorzysta ponad 558 tys. uczniów w 3230 szkołach, w tym 130 szkołach specjalnych.

Bezpłatne podręczniki szkolne w Irlandii

Rodzice uczniów szkół średnich od kilku tygodni wzywają rząd do rozszerzenia programu poza szkoły podstawowe. Powodem są wysokie koszty wyprawki, którą obecnie szacuje się na 1288 euro na dziecko.

Jest to kwota wyższa niż szacunkowy koszt wyprawki dla ucznia szkoły podstawowej, który obecnie wynosi 1152 euro na dziecko.

Do rozszerzenia programu na uczniów szkół średnich wzywają też członkowie partii Fianna Fáil. Apelują, aby minister Foley oraz Minister Finansów, Michael McGrath, rozważyli tę kwestię przed opublikowaniem Budżetu 2024.

Także Rzecznik ds. Edukacji z partii Labour, Aodhán Ó Ríordáin, powiedział, że bezpłatny program książek zmniejszyłby stres rodzin.

Od kilku lat domagamy się bezpłatnych podręczników na poziomie szkoły podstawowej i średniej.
Chcemy, aby edukacja była całkowicie bezpłatna. Rodzice nie powinni myśleć o pieniądzach, gdy chodzi o naukę ich dzieci.

Według Sunday Independent, rozszerzenie programu jest prawdopodobne, o ile środki finansowe będą dostępne w październiku.

Minister Foley będzie próbowała pozyskać finansowanie na rozszerzenie programu bezpłatnych podręczników szkolnych. O wynikach tych starań będzie wiadomo już w nadchodzących tygodniach.