POLONIA IRLANDIA

Nowa aplikacja dla mieszkańców Irlandii ma na celu walkę z marnowaniem żywności.

Mieszkańców Irlandii zachęca się do rejestrowania w nowej bezpłatnej aplikacji, która ma na celu walkę z marnowaniem żywności.

Według danych Agencji Ochrony Środowiska (EPA), każdego roku w Irlandii marnuje się milion ton żywności – co może kosztować jedno gospodarstwo domowe nawet €700 rocznie.

Bezpłatna żywność

Aplikacja do dzielenia się jedzeniem Olio umożliwia mieszkańcom rozdawanie niechcianej żywności i innych artykułów spożywczych, które w przeciwnym razie mogłyby trafić na śmietnik.

Jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem aplikacji w Irlandii zarejestrowało się ponad 36.000 użytkowników. Najwięcej z nich mieszka w hrabstwach Dublin, Cork, Kildare, Galway i Wicklow.

Współzałożycielka projektu, Tessa Clarke, uważa, że aplikacja będzie cieszyć się rosnącym zainteresowaniem, ponieważ „ludzie w Irlandii mają wrodzone poczucie wspólnoty”, „lubią też dawać i troszczyć się o siebie nawzajem i planetę”.

Aplikacja

Użytkownicy tej aplikacji przesyłają zdjęcie i opis przedmiotów, które chcą rozdać, a także szczegółowe informacje o tym, gdzie i kiedy można je odebrać. Inni użytkownicy przeglądając oferty, mogą poprosić o wybrane rzeczy, które są dostępne w ich pobliżu.

W ciągu pięciu lat do bezpłatnej aplikacji Olio dołączyło pięć milionów osób na całym świecie. Przekazano ponad 34 miliony porcji jedzenia, a w ostatnich dwóch latach pięciokrotnie zwiększyła się liczba ofert pojawiających się w aplikacji.