Minister Stanu wypowiedział się na temat bezpłatnych testów dla podróżujących z Irlandii.

W piątek potwierdzono, że od 19 lipca przywrócone zostają w Irlandii zagraniczne wyjazdy w celach turystycznych. Już dzień później przedstawiciel rządu musiał wyjaśnić jedną ważną kwestię związaną z podróżowaniem.

Testy PCR

Jak zapowiedziano – pasażerowie będą mogli podróżować z unijnym certyfikatem, który uzyskają w trzech przypadkach:

  • Po przyjęciu pełnego szczepienia
  • Gdy są ozdrowieńcem lub
  • Gdy mają negatywny wynik testu PCR

W związku z tym ostatnim punktem pojawiło się pytanie dotyczące możliwości wykonania bezpłatnych testów PCR przed podróżą z Irlandii.

Minister Stanu, Ossian Smyth, skomentował tę kwestię i wykluczył taką możliwość. Minister poinformował, że osoby, które będą chciały wyjechać na wakacje za granicę, będą musiały zapłacić za testy PCR z własnych pieniędzy.

Testy antygenowe

Tymczasem członkowie opozycji uważają, że wymóg wykonania testów PCR generuje bardzo wysokie koszty wyjazdów wakacyjnych, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Ich zdaniem rząd powinien w niedługim czasie dopuścić możliwość wykonania testów antygenowych, które są znacznie tańsze.

Jednak na obecną chwilę urzędnicy ds. zdrowia publicznego są sceptyczni co do stosowania alternatywnych testów antygenowych – ze względu na ich mniejszą dokładność i możliwość fałszywie negatywnych wyników.

Minister Smyth ma rozważyć ewentualną możliwość dopuszczenia testów antygenowych u dzieci zaszczepionych rodziców. Jednak ta opcja musi najpierw zostać przedyskutowana z Ministrem Transportu.