POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Bank Centralny Irlandii ostrzega, że czeka nas kryzys ekonomiczny jakiego jeszcze w Irlandii nie było.

To największe zawirowanie w gospodarce Irlandii od lat. Skutki są trudne do oszacowania. Niestety według pracowników Banku Centralnego Irlandii czeka nas największy kryzys ekonomiczny.

Bezrobocie w Irlandii – pandemia koronawirusa Covid-19

Zgodnie z najnowszymi danymi w Irlandii jest już 500.000 osób bezrobotnych. W wielu firmach pracownicy otrzymują wypowiedzenie lub przymusowy urlop, co ma ratować przedsiębiorstwa. Według przeprowadzonej analizy bezrobocie w Irlandii na początku lata może wynieść aż 25%. Takiej liczby bezrobotnych nie było tu nawet podczas ostatnich kryzysów gospodarczych.

Kryzys gospodarczy w Irlandii – pandemia koronawirusa Covid-19

Wskaźniki makroekonomiczne Irlandii pokazują, że jeżeli gospodarka pozostanie zamrożona czeka nas ogromna recesja. W 2020 spadek PKB Irlandii odnotował juz spadek o 8,3%. Bank Centralny Irlandii prognozuje, że jeżeli pandemii nie da się szybko opanować a wprowadzone środki ochrony przed Covid-19 zostaną przedłużone, to spadki będą jeszcze większe.

Dodatkowo z budżetu Irlandii przeznaczane są ogromne środki finansowe na walkę z pandemią Covid-19, pomoc firmom, wsparcie dla bezrobotnych. Wydano już 8,2 mld euro. Jednak jeżeli sytuacja się przedłuży, Irlandia musi przeznaczyć znacznie większe środki finansowe.

Wszystko zależy jak długo potrwa lockdown Irlandii

Zgodnie z analizą przy założeniu, że lockdown potrwa w sumie 12 tygodni, jest szansa, że poziom bezrobocia na koniec roku spadnie do 12,5%. Bank Centralny ostrzega, że przy przedłużeniu tej blokady społecznej, irlandzkiej gospodarce grozi znacznie wyższy poziom bezrobocia i recesja.