W Irlandii zapowiedziano wprowadzenie obowiązkowych blokad w samochodach niektórych kierowców.

The Road Safety Authority podejmuje drastyczne kroki w walce z kierowcami prowadzącymi pod wpływem alkoholu. Najnowsze propozycje zmian w prawie zostały przesłane do rządowej komisji do spraw Wydziału Transportu.

RSA dąży do obowiązkowego instalowania blokad “alkolock” w samochodach kierowców, którzy nagminnie łamią prawo i jeżdżą po spożyciu alkoholu. “Alkolock” automatycznie zablokuje możliwość uruchomienia pojazdu, jeśli kierowca jest pod wpływem alkoholu.

Jednocześnie inne proponowane zmiany dotyczą kary dla kierowców, u których we krwi wykryto alkohol w ilości 51-80 mg na 100 ml. Proponuje się, by w takim przypadku kierowca od razu otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów na okres trzech miesięcy. W tej chwili jest to kara grzywny i punkty karne.

Pracownicy RSA uważają, że proponowane zmiany pomogą zwalczać złe nawyki w Irlandii, gdzie nadal wielu kierowców prowadzi pojazdy pod wpływem alkoholu. Blokady “alkolock” mają być instalowane w samochodach kierowców, którzy nagminnie jeżdżą po alkoholu. W tym przypadku chodzi przeważnie o osoby uzależnione, u których nie wystarczy uświadamianie i stosowanie kar. Chodzi o wyeliminowanie zagrożenia, jakie ci kierowcy stanowią dla innych uczestników ruchu drogowego.