POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Ostrzeżenie dla użytkowników internetu w Irlandii.

Użytkownicy internetu w Irlandii zostali ostrzeżeni przed atakiem hakerskim, w wyniku którego można utracić wszystkie dane z komputera. Przestępcy poprzez złośliwe oprogramowanie (ransomware) szyfrują pliki i blokują dane w komputerze. Hakerzy żądają okupu za odblokowanie plików i przywrócenie dostępu do komputera.

Oprogramowanie dostaje się na komputery poprzez aktywację linku wysłanego przez hakerów na skrzynki e-mail użytkowników. Tym razem podszywają się pod operatora sieci Eir. Nieświadomy użytkownik, wyświetlając link rzekomo odsyłający do faktury elektronicznej, wpuszcza wirusa do swojego komputera, a nawet do całej sieci.

Jedyną możliwością zatrzymania procesu rozprzestrzeniania się wirusa jest odłączenie wszelkiego sprzętu od zasilnia oraz sieci, do której ten sprzęt był podpięty. W części przypadków dane można odzyskać dzięki pomocy specjalistycznej firmy, jednak zdarza się, że utrata danych jest nieodwracalna.

Użytkownicy internetu w Irlandii powinni zachować ostrożność i nie otwierać podejrzanych wiadomości e-mail. Należy też zawsze sprawdzać nadawcę wiadomości, a w przypadku wątpliwości najlepiej jest skasować wiadomość bez otwierania jej.