POLONIA IRLANDIA

Minister w Irlandii planuje duże wsparcie dla sektora turystycznego, hotelarskiego i gastronomicznego.

Minister ds. Turystyki, Catherine Martin, potwierdziła rządowe negocjacje w sprawie wsparcia dla sektorów turystycznego, hotelarskiego i gastronomicznego. Jednym z punktów rozmów jest wprowadzenie bonów turystycznych dla mieszkańców Irlandii.

Bon turystyczny

Minister Martin prowadzi już na ten temat zaawansowane rozmowy z Ministrem Finansów, Paschalem Donohoe oraz z Ministrem ds. Wydatków Publicznych, Michaelem McGrath.

W drugi wtorek października zostanie opublikowany plan finansowy na przyszły rok. Minister Martin chce, aby w Budżecie 2022 znalazł się zapis o wsparciu dla sektorów turystycznego, hotelarskiego i gastronomicznego.

Jej celem jest między innymi to, aby każdy mieszkaniec Irlandii otrzymał bon o wartości co najmniej €100, który będzie mógł wydać już w tym sezonie zimowym. Pozwoliłoby to na ożywienie gospodarcze po zniesieniu większości restrykcji, co zaplanowano na 22 października.

Zwrot podatku

W 2020 roku rząd zrezygnował z wprowadzenia bonów turystycznych na rzecz programu ulg podatkowych w ramach Stay and Spend. Miała to być zachęta, by mieszkańcy Irlandii spędzili urlop w kraju.

Program pozwalał na zwrot do €125 podatku w następnym roku po przedstawieniu przez podatnika rachunków z tytułu wydatków na turystykę w wysokości do €625.

Weekendowe wyjazdy mieszkańców w celach turystycznych po zakończeniu sezonu letniego miały przynieść większe korzyści dla turystyki, hotelarstwa i gastronomii. Program ten okazał się jednak całkowitym fiaskiem.

W maju tego roku o wprowadzenie vouchera zabiegali już członkowie partii Sinn Féin. Zgodnie z ich propozycją każda osoba dorosła otrzymałaby €200, a każde dziecko €100 do wydania na hotele, restauracje, ogrody zoologiczne, parki rozrywki i inne obiekty rekreacyjne.