POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Po raz kolejny wraca kwestia dodatkowej płatności dla pracujących osób w Irlandii.

Z przeprowadzonej niedawno ankiety wynika, że 65% zatrudnionych osób uważa, iż pracodawca powinien wypłacić im bonus świąteczny. Według ich opinii zasłużyli na dodatkowe pieniądze na koniec roku.

Kwestia bonusu świątecznego jest poruszana każdego roku, tuż po rozpoczęciu sezonu zimowego. W tej chwili jest 6 tygodni do Bożego Narodzenia i część z nas zaczęła już myśleć o świątecznych wydatkach.

Jednak na bonus od swoich pracodawców według ankiety może liczyć niecałe 49% z nas, ponieważ nadal spora grupa firm unika dodatkowych wydatków w obawie o zachowanie płynności finansowej.

Przed kryzysem gospodarczym dodatkowe wynagrodzenie na święta oferowało większość pracodawców, popularne były także spotkania świąteczne pracowników i ich przełożonych – tzw. Christmas Dinner, gdzie dodatkowo pojawiały się drobne świąteczne upominki.

W obliczu kryzysu dużo firm zrezygnowało z tych tradycji, a po kilku latach znowu przywrócono zarówno bonusy, jak i spotkania świąteczne. Jednak spora grupa pracodawców nie zdecydowała się tego zrobić, przez co pracownicy czują się niedoceniani oraz sfrustrowani.

Aż 72% ankietowanych uważa, że dodatkowe pieniądze na koniec roku znacznie wpływają na lepsze celebrowanie świąt. A tylko 36% pracowników jest w stanie odłożyć pieniądze na świąteczne wydatki ze swoich pensji.