Departament Opieki Społecznej w Irlandii dąży do podwyżek składek PRSI, dzięki czemu będzie więcej pieniędzy na świadczenia socjalne.

Mimo że trwają jeszcze wakacje, członkowie największych partii w Irlandii już tworzą plany na wydatki budżetowe w 2019 roku. Najnowszym jest pomysł Departamentu Opieki Społecznej, który już wzbudza kontrowersje.

Przedstawiciele Social Welfare uważają, że należy podnieść składki PRSI, by wspomóc system świadczeń socjalnych. Według nich pracownicy w Irlandii płacą jedne z najniższych składek na ubezpieczenie społeczne w świecie.

Ministerstwo uważa, że Irlandia jest nadmiernie uzależniona od płatności z tytułu opieki społecznej. Rośnie też liczba emerytów, co dodatkowo wpływa na ilość wypłacanych świadczeń socjalnych w Irlandii.

Według opracowanego projektu Tax Strategy Group zwiększenie PRSI o 0.5% dla osoby zarabiającej €50.000 oznaczałoby dodatkowe €250 rocznie. Zwiększenie PRSI pracodawcy z 10.05% na 10.5% zwiększyłoby wpływy do budżetu o €356 milionów.

Inną propozycją jest zwiększenie płatności minimalnej PRSI dla osób samozatrudnionych z €500 na €600 lub wprowadzenie opłaty składek w wysokości 0.5% dla osób o najniższych dochodach. Ta ostatnia sugestia ma dotyczyć osób o zarobkach między €115 a €352 tygodniowo.

Wszystkie propozycje wraz z finansowym wyliczeniem zostaną przesłane do rządu i mają być rozpatrzone przed ogłoszeniem Budżetu 2019.