Rząd w Irlandii ma wdrożyć zapowiadaną wiosną tarczę antykryzysową.
Na początku marca irlandzki rząd zapowiadał pakiet pomocowy dla mieszkańców w związku z drastycznymi podwyżkami cen.
Tarcza antykryzysowa
Początkowo planowano, że wdrożenie środków łagodzących cios finansowy dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw odbędzie się jeszcze przed ogłoszeniem Budżetu 2023.
Jednak wobec tak szybko rosnącej inflacji planowane środki okazały się niewystarczające i wstrzymano wprowadzenie tarczy antykryzysowej do jesieni.
Z opublikowanych przez Sunday Independent informacji wynika, że rząd zamierza skoncentrować się na szeregu jednorazowych środków wydatkowych w budżecie, aby zwalczyć pogłębiający się kryzys kosztów utrzymania.
Wsparcie rządu dla mieszkańców Irlandii
Rząd zobowiązuje się do pomocy z gwałtownie rosnącymi rachunkami za energię, z jakimi borykają się domy i firmy. Niektóre źródła podają, że małe firmy mogą też liczyć na nowe subwencje w celu ochrony zatrudnienia.
Według wstępnych informacji pakiet pomocy dla mieszkańców obejmuje:
- Co najmniej podwójną dopłatę do rachunków za energię elektryczną (wiosną było to 200 euro)
- Jednorazową dopłatę do rachunków za energię elektryczną dla małych firm
- Kolejną jednorazową dopłatę dla osób uprawnionych do pobierania dodatku Fuel Allowance (co najmniej 250 euro)
- Tymczasowe zawieszenie szeregu opłat rządowych
- „Prawdopodobne” dalsze obniżki cen w transporcie publicznym
Wszystko wskazuje też na to, że rząd wprowadzi jednak podatek od nieoczekiwanych zysków dla firm energetycznych (windfall tax).
Minister Finansów, Paschal Donohoe i Minister ds. Wydatków Publicznych, Michael McGrath mają zaplanowane w przyszłym tygodniu spotkanie z liderami partii Micheálem Martinem, Leo Varadkarem i Eamonem Ryanem.
Podczas spotkania omówione zostaną różne propozycje rządowego wsparcia dla mieszkańców Irlandii, a wszystkie decyzje ogłoszone zostaną już 27 września.