POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Minister Finansów zdradził pierwsze ważne informacje na temat planowanego Budżetu 2020 w Irlandii.

W pierwszy wtorek października 2019 roku odczytany zostanie rządowy plan wydatków na rok 2020 w Irlandii. W środę 11/09/2019 Minister Finansów Paschal Donohoe podał pierwsze szczegóły.

Wiadomo już, że plan oparty jest na założeniu, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez umowy. Ten wariant oznacza, że irlandzka gospodarka znacznie spowolni i rząd będzie potrzebował dużych rezerw finansowych po Brexicie.

Najwięcej oczekiwań wobec tegorocznego planu wydatków dotyczy Opieki Społecznej i podatków. W zeszłym roku zdecydowano o podwyżce wszystkich świadczeń socjalnych o €5

więcej: BUDŻET 2019 – Zasiłki, przywileje, podatki, opłaty w Irlandii.

Świadczenia socjalne – Social Welfare w Irlandii

Jak wynika ze wstępnych informacji w tym roku podwyżki z Social Welfare będą ograniczone. Minister nie wyklucza całkowicie kolejnych podwyżek wszystkich świadczeń socjalnych o €5, jednak ta decyzja oznaczała by prawie €400 milionów z budżetu państwa. Zaznacza jednak, że „skala pomocy społecznej będzie inna niż w poprzednich latach”.

Podatki w Irlandii

Zapytany o cięcia podatków w planowanym Budżecie 2020 minister Donohoe poinformował, że „wyklucza jakiekolwiek cięcie podatków”. Jest to spowodowane tym, że rząd nastawiony jest na twardy Brexit.

Czego jeszcze można się spodziewać po planie wydatków Budżet 2020 w Irlandii? Osoby z partii Fine Gael twierdzą, że oczekuje się wzmocnienia finansowego dla dzieci i rodzin, a także podwyżki podatku węglowego (Carbon Tax).

Nie wiadomo jeszcze czy planuje się podwyżkę stawki minimalnej w Irlandii. W poprzednim roku w planie wydatków na 2019 rok Minimum Wage zwiększono z €9.55 na €9.80 za godzinę.