Grupa polityków w Irlandii wzywa do zaostrzenia przepisów dotyczących palenia w miejscu publicznym.

Obecnie w Irlandii obowiązuje zakaz palenia w miejscach pracy, miejscach użyteczności publicznej, restauracjach, pubach, sklepach, i transporcie publicznym. Od 2016 roku zabronione jest także palenie papierosów w samochodzie, jeśli podróżuje z nami osoba poniżej 18 roku życia.

Zaostrzenie przepisów

Grupa polityków z Partii Zielonych chce teraz zaostrzenia przepisów. Rozmowy na ten temat są prowadzone już od 2018 roku.

Wtedy część rządzących chciała zabronić palenia na przystankach autobusowych, na zewnątrz dworców kolejowych, budynków użyteczności publicznej, szpitali, w pobliżu placówek oświatowych, a także przy klubach młodzieżowych.

Natomiast radna Partii Zielonych, Erika Doyle, opublikowała właśnie na Twitterze swoją opinię, która spotkała się z ogromnym odzewem ze strony opinii publicznej. Większość komentarzy wskazuje na to, że mieszkańcy Irlandii popierają wprowadzenie takiego zakazu.

Radna opisała swoje własne niemiłe doświadczenie, kiedy wraz z córką siedziała w jednym z ogródków restauracyjnych. Wtedy osoba znajdująca się w jej pobliżu zapaliła papierosa. To zakończyło ich przyjemny pobyt w restauracji.

Zakaz palenia

Radna Doyle chce w niedługim czasie omówić ten temat z kolegami ze swojej partii. Ma przy tym poparcie sporej grupy osób, nie tylko z Green Party.

Jednak lider Zielonych, Eamon Ryan, sugerował wcześniej, że zakaz palenia na zewnątrz byłby trudny do wyegzekwowania, sugerując zamiast tego, że „etykieta powinna polegać na tym, że nie palisz” w pobliżu innych gości.