POLONIA IRLANDIA

Funkcjonariusze Gardy po raz kolejny ostrzegają mieszkańców Irlandii przed oszustami.

Według informacji An Garda Síochána w okresie przedświątecznym znacznie wzrosła liczba oszustw w Irlandii. Tym razem na kradzież pieniędzy najbardziej narażeni są seniorzy oraz rodziny z dziećmi.

Oszustwo w Irlandii

Na terenie całego kraju pojawiają się grupy przestępców, którzy podają się za funkcjonariuszy Gardy lub przedstawicieli lokalnych władz. Odwracając uwagę starszych osób, dokonują kradzieży pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów z ich domów.

Przedstawiciele Gardy ostrzegają też osoby, które decydują się na wzięcie tzw. szybkiej pożyczki. Ogłoszenia o pożyczkach umieszczane są najczęściej w mediach społecznościowych.

Niestety coraz  za tymi ogłoszeniami stoją grupy przestępcze, które bezwględnie okradają osoby w trudnej sytuacji finansowej.

Celem oszustów są teraz rodziny z dziećmi, które w okresie świątecznym potrzebują większej sumy pieniędzy na swoje wydatki. Osoby te są często „zdesperowane”, ponieważ spotkały się z odmową pożyczek w bankach.

Przedstawiciele Gardy ostrzegają przed tzw. pożyczką z zaliczką, która jest najczęściej stosowaną formą oszustwa w ostatnich tygodniach.

Przebieg procesu

Wnioskodawca składa wniosek online i w ciągu kilku minut „firma” kontaktuje się z nim, aby poinformować, że wniosek został zatwierdzony. Jednak kwota pożyczki jest często wyższa niż ta, o którą wystąpił wnioskodawca.

Ofiara jest informowana o planie spłaty długu, a następnie proszona o przesłanie pożyczkodawcy niewielkiej kwoty pieniędzy przed udzieleniem pożyczki.

Oszuści twierdzą, że „zaliczka” zawiera opłatę inicjacyjną, ubezpieczenie kredytu lub pierwszą ratę kredytu w celu wykazania zdolności do regulowania spłat.

Po przekazaniu wpłaty do oszustów, pożyczka nigdy nie jest udzielana wnioskodawcy, a zaliczka przepada bezpowrotnie. Przeważnie jest to kilkaset euro.

Funkcjonariusze Gardy ostrzegają mieszkańców przed tym procederem i zalecają ostrożność podczas korzystania z usług firm udzielających pożyczek, zwłaszcza w okresie przedświątecznym.