Po wielu miesiącach oczekiwań wprowadzono w Irlandii minimalną cenę jednostkową na alkohol.

We wtorek 4 stycznia została wprowadzona w Irlandii minimalna cena jednostkowa na alkohol (MUP). Od teraz ​​alkohol w sklepach nie będzie mógł być sprzedawany poniżej ustalonej ceny minimalnej.

Ceny alkoholu

Minimalna cena jest oparta na ilości alkoholu w napoju, mierzonej w gramach. Im mocniejszy napój, tym więcej będzie kosztować konsumenta. Wyroby będą teraz kosztować co najmniej 10 centów za gram alkoholu.

Cena puszki piwa o pojemności 500 ml ma wynosić minimum €1.70, za butelkę wina trzeba będzie zapłacić co najmniej €7.40. W przypadku alkoholi spirytusowych cena ma wynosić minimum €22.09 za butelkę o pojemności 700 ml.

Stowarzyszenie Convenience Stores and Newsagents Association (CSNA) twierdzi, że niektóre ceny wzrosną o 10-15%, podczas gdy inne wzrosną o 30-40%.

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, poinformował, że ustawa ma na celu „ograniczenie spożycia alkoholu, zmniejszenie szkód spowodowanych nadużywaniem alkoholu oraz opóźnienie rozpoczęcia spożywania alkoholu przez dzieci i młodzież”.

W 2019 r. średnio jeden mieszkaniec Irlandii w wieku 15 lat i więcej wypijał rocznie 10,8L czystego alkoholu, czyli równowartość 40 butelek wódki, 113 butelek wina lub 436 pintów piwa.

Skutki ustawy

Badania przeprowadzone przez Sheffield Alcohol Research Group wykazały, że po wprowadzeniu minimalnych cen jednostkowych alkoholu w Irlandii oczekuje się, że spożycie alkoholu spadnie o prawie 9%.

Minimalna cena jednostkowa została wprowadzona jako część ustawy Public Health (Alcohol) Act 2018. Jest to jeden z wielu środków wprowadzonych na mocy tego ustawodawstwa, mających na celu zmniejszenie szkód, jakie alkohol powoduje wśród irlandzkiego społeczeństwa.