POLONIA IRLANDIA

Klienci narzekają na brak zapowiadanych obniżek cen ubezpieczeń w Irlandii.

W marcu br. Rada Sądownictwa w Irlandii zatwierdziła nowe wytyczne dotyczące wysokości odszkodowań za obrażenia ciała (Personal Injuries).

Ceny ubezpieczeń

Wytyczne, dzięki którym zmniejszane są wypłaty odszkodowań z tytułu obrażeń ciała, były wyczekiwane przez firmy ubezpieczeniowe. Te miały w zamian zaoferować klientom obniżkę cen polis.

Nawet Ministerstwo Finansów zapowiadało wówczas obniżenie cen ubezpieczeń dla kierowców i przedsiębiorców w Irlandii. Niższe składki ubezpieczeniowe miały obowiązywać już w drugiej połowie tego roku.

Jednak z najnowszego raportu Personal Injuries Assessment Board (PIAB) wynika, że po wprowadzeniu nowych wytycznych wysokość odszkodowań spadła o 40%, lecz póki co nie ma to dużego wpływu na obniżkę składek dla klientów firm ubezpieczeniowych.

Firmy ubezpieczeniowe twierdzą, że składki spadają. Innego zdania są klienci, którzy w dalszym ciągu maja trudności w uzyskaniu tańszych polis ubezpieczeniowych.

Wysokość odszkodowań

Z raportu PIAB wynika, że obecnie 30% odszkodowań wynosi między €5.000 a €10.000. Wypłaty poniżej €5.000 dotyczą 18% spraw. Oznacza to, że prawie połowa wypłat nie przekracza teraz €10.000. Przed zmianą wytycznych takich wypłat było zaledwie 12%.

Firmy ubezpieczeniowe znajdują się więc pod coraz większą presją, aby obniżyć ceny polis. Oczekują tego nie tylko klienci, ale też rząd, który chce się wywiązać z wcześniejszych zapowiedzi.