
Irlandia znajduje się wśród trzech najdroższych krajów Europy.
Mieszkańcy Irlandii borykają się z wysokimi kosztami życia, a ceny utrzymują się na niepokojąco wysokim poziomie.
Podwyżki cen w Irlandii
Najnowsze dane pokazują, że Irlandia należy do najdroższych krajów Europy, jeśli chodzi o codzienne wydatki gospodarstw domowych. Dotyczy to nie tylko żywności, ale także energii elektrycznej, alkoholu i papierosów.
Choć ceny hurtowe prądu spadają, mieszkańcy Irlandii nie odczują ulgi na swoich rachunkach. Dodatkowo, codzienne zakupy wciąż mocno obciążają domowy budżet.
Z danych opublikowanych przez Centralne Biuro Statystyczne (CSO) wynika, że ceny żywności w Irlandii były w 2024 roku o 12% wyższe od średniej unijnej, co uplasowało kraj na trzecim miejscu w całej Unii Europejskiej pod względem poziomu cen.
Jeszcze bardziej rzucają się w oczy ceny używek. Irlandia była drugim najdroższym krajem w Unii i strefie euro pod względem cen alkoholu – były one niemal dwa razy wyższe niż średnia unijna.
Z kolei ceny napojów bezalkoholowych były najwyższe w całej Europie – aż o 40% powyżej średniej. Papierosy kosztowały aż o 159% więcej niż w przeciętnym kraju Unii, co czyniło je najdroższymi w badaniu obejmującym 36 krajów.
Ceny energii w Irlandii
Czerwiec przyniósł spadek hurtowych cen energii elektrycznej o 12,2%, co oznacza najniższy poziom od ponad roku i aż 75% poniżej szczytowego poziomu z sierpnia 2022 roku.
Mimo to konsumenci nie mają co liczyć na szybkie obniżki rachunków. Ceny hurtowe nadal są nawet o 90% wyższe niż przed lutym 2022 roku.
Warto też pamiętać, że ceny hurtowe stanowią jedynie część końcowej ceny dla odbiorcy. Do tego dochodzą podatki, opłaty sieciowe oraz koszty operacyjne i marża dostawców.
W najbliższych miesiącach spodziewana jest kolejna podwyżka opłat za utrzymanie sieci energetycznej. W zeszłym roku oznaczało to dla przeciętnego gospodarstwa domowego wzrost kosztów o ponad 100 euro rocznie.
Rząd nie przewiduje w tym roku ponownego wsparcia w postaci dopłat do rachunków za energię, które w poprzednim sezonie zimowym odciążyły wiele rodzin.
Koszty życia w Irlandii
A rosnące ceny podstawowych produktów spożywczych i energii odbijają się na kondycji finansowej wielu gospodarstw domowych. Organizacje pomocowe informują, że część rodziców w Irlandii ogranicza swoje posiłki, by zapewnić jedzenie dzieciom.
Wysokie koszty życia coraz częściej trafiają na agendę polityczną, jednak brak jednoznacznych działań rządu w sprawie kolejnych form wsparcia budzi niepokój wśród społeczeństwa.
Pomimo działań osłonowych wprowadzonych w ubiegłych latach, dla wielu rodzin sytuacja finansowa wciąż pozostaje napięta.
Czytaj też: Rachunki za prąd w Irlandii – kiedy obniżki cen?