POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Zdaniem przedstawicieli rządu dalsze podwyżki cen w Irlandii są nieuniknione.

Najnowszy raport Eurostatu wskazuje, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Irlandii są o 40% wyższe niż wynosi średnia w całej Unii Europejskiej.

Ceny w Irlandii

Mieszkańcy Irlandii płacą znacznie więcej niż wynosi średnia unijna za żywność, energię, transport, komunikację, restauracje i hotele. Irlandia ma najwyższe koszty opieki zdrowotnej, a także najwyższe ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych w całej Unii Europejskiej.

Koszty mieszkania w Irlandii, w tym energii, są także bardzo wysokie i o 89% wyższe od średnich kosztów w pozostałych państwach Unii. Mieszkańcy muszą też mierzyć się z nieporównywalnie wysokimi kosztami opieki nad dziećmi oraz cenami polis ubezpieczeniowych.

Według raportu Eurostat Irlandia jest drugim najdroższym krajem do życia w Unii Europejskiej – za Danią. Jednak uwzględniając koszty opieki nad dziećmi zajmuje pierwsze miejsce – jak twierdzą komentatorzy.

Podwyżki cen w Irlandii

Tymczasem Taoiseach Micheál Martin zapowiada dalsze podwyżki cen energii w Irlandii. Premier wyraził swoje obawy wobec pogłębienia kryzysu energetycznego na świecie.

Premier poinformował, że Irlandia nie jest zależna od rosyjskiego gazu i ropy. Ostrzegł jednak, że ograniczenie dostaw do innych państw Unii Europejskiej będzie miało wpływ także na sytuację energetyczną w kraju podczas najbliższej zimy.

Zdaniem rządu dalsze podwyżki cen w najbliższym czasie są nieuniknione. Trwa jednak opracowywanie planu wydatków budżetowych, który pozwoli zmniejszyć wpływ rosnących cen na sytuację finansową mieszkańców – zapewnia Taoiseach.