Bez kierunkowskazu, na przeciwmgielnych, bez włączonych świateł wieczorem – to najczęstsze zarzuty wobec kierowców w Irlandii.

Jak uzyskać prawo jazdy w Irlandii? To bardzo proste. Wystarczy zdać egzamin teoretyczny. I od tego czasu kierowca może poruszać się po publicznych drogach – według przepisów w asyście innego kierowcy z pełnym prawem jazdy, co notorycznie nie jest przestrzegane. Dlatego wprowadzono zmiany w przepisach: Garda będzie mogła skonfiskować samochód. Zmiana w przepisach ruchu drogowego

W najnowszej ankiecie przeprowadzonej przez AA Ireland zbadano opinię ponad siedmiu tysięcy kierowców w Irlandii. Mieli oni odpowiedzieć, gdzie ich zdaniem są najgorsi kierowcy. Nie będzie to zaskoczeniem, że największa liczba badanych (46.77%) wskazała kierowców w Dublinie, drugie miejsce Donegal (19.25%), a na trzecim Cork (5.34%). Jeżeli szukacie spokoju na drodze, najlepiej wybrać się na wycieczkę do Tyrone, które zostało najlepiej ocenione (0,31%).

Conor Faughnan, dyrektor ds konsumenckich (AA Director of Consumer Affairs) powiedział:

Każdego dnia spotykamy przypadki niebezpiecznego wyprzedzania na drogach, kierowcy nie włączają kierunkowskazów i ignorują wiele przepisów kodeksu drogowego.

W badaniu zwrócono również uwagę na rowerzystów. Wielu kierowców samochodów narzeka na ich zachowanie – np. jazdę w kilka osób obok siebie i blokowanie pasa. To doprowadza do nerwowego zachowania, co może skutkować wypadkiem. W przypadku kolizji z samochodem największe obrażenia ponoszą rowerzyści, bo nie są niczym osłonięci.