POLONIA IRLANDIA

Politycy apelują o wprowadzenie testów antygenowych dla osób podróżujących z Irlandii.

Politycy w Irlandii chcą, aby dr Tony Holohan wyjaśnił przed Komitetem Transportu Oireachtas, dlaczego nalega się na testy PCR przed podjęciem podróży międzynarodowych.

Testy PCR

Testy PCR są kosztowne, co ma duże znaczenie dla rodzin, szczególnie wielodzietnych, planujących wakacyjne wyjazdy z Irlandii.

Naczelny Lekarz, dr Tony Holohan, powiedział w zeszłym miesiącu, że nie można polegać na wynikach testów antygenowych, a HSE i NPHET odradzają ich stosowanie.

Eksperci w Irlandii od wielu miesięcy lobbują za wprowadzeniem testów antygenowych na szeroką skalę, w tym w miejscach pracy oraz na lotniskach.

Testy antygenowe

Przed komisją zostały właśnie zaprezentowane dowody na to, że test antygenowy wykonany na kilka godzin przed lotem może być dużo bardziej skuteczny i czuły niż test PCR wykonany na dzień lub dwa przed podróżą.

Według ekspertów przewagą testów antygenowych jest to, że wskazują one czy dana osoba może zarażać Covid-19 – co jest teraz kluczowe podczas planowanego wznowienia podróżowania od lipca.

Najnowsze testy wykazują już bardzo niewielką liczbę wyników fałszywie dodatnich, a kolejny szybki test może szybko potwierdzić, czy pierwszy był dokładny – uważają krytycy stanowiska NPHET.

Dr Holohan zapowiedział, że w najbliższym czasie chętnie pojawi się na spotkaniu z komisją i wyjaśni wszystkim powody, dla których preferuje testy PCR dla podróżujących za granicę.

Czytaj też: Bezpłatne testy dla podróżujących z Irlandii? – Jest komentarz