W zeszłym roku świadczenia przyznano na ponad 6 700 dzieci niezamieszkujących w Irlandii.
Nowe dane Departamentu ds. Ochrony Socjalnej pokazują, że znacząco wzrosła liczba świadczeń na dzieci wypłacanych przez irlandzki rząd osobom mieszkającym w innych krajach europejskich.
Child Benefit z Irlandii
Świadczenie Child Benefit jest przyznawane rodzicom i opiekunom dzieci mieszkających zarówno w Irlandii, jak i poza jej granicami.
Wysokość zasiłku wynosi 140 euro miesięcznie na dziecko, z możliwością wyższych stawek w przypadku bliźniąt lub większej liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu.
W zeszłym roku świadczenia przyznano na ponad 6 700 dzieci niezamieszkujących w Irlandii. Ponad jedna trzecia wypłat świadczeń dotyczyła dzieci mieszkających w Wielkiej Brytanii.
Kolejne miejsca zajmowały Polska (1 612 dzieci) oraz Rumunia (1 332 dzieci). Te trzy kraje łącznie odpowiadały za 80% wszystkich zagranicznych wypłat.
Znaczące liczby zarejestrowano także w innych krajach: na Litwie (237 dzieci), w Chorwacji (172), na Słowacji (143) oraz w Hiszpanii (115), Bułgarii (113) i na Łotwie (104).
Zasiłek rodzinny w Irlandii
W ubiegłym roku świadczenia na dzieci mieszkające za granicą wzrosły o prawie 17% w porównaniu z rokiem 2022. Łącznie wypłacono je 3 739 rodzinom, co dotyczyło 6 739 dzieci. Rok wcześniej wsparcie było przyznane 3 287 rodzinom na 5 769 dzieci.
Zgodnie z przepisami irlandzkimi, aby kwalifikować się do Child Benefit, dziecko powinno mieć „stałe miejsce zamieszkania” w Irlandii.
Jednak obowiązują tu przepisy unijne, które zezwalają na wypłaty zasiłków także na dzieci mieszkające w innym państwie członkowskim Unii, jeśli przynajmniej jeden z rodziców odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne w Irlandii.
Departament przypomina, że Child Benefit przysługuje rodzicom dzieci do 16. roku życia, a także młodzieży w wieku do 18 lat, jeśli uczą się w pełnym wymiarze godzin, odbywają pełnoetatowe szkolenie lub mają niepełnosprawność, która uniemożliwia im samodzielne utrzymanie.
Czytaj też: Seria dodatkowych świadczeń socjalnych w Irlandii