POLONIA IRLANDIA

Jak podaje jedna z gazet w Irlandii – wstrzymana zostaje wypłata świątecznego bonusu dla osób pobierających zasiłki socjalne.


AKTUALIZACJA:Taoiseach (Premier Irlandii) Leo Varadkar dementuje informacje o wstrzymaniu płatności Christmas Bonus. Poinformował, że takie rozwiązanie jest wykluczone.


Christmas Bonus do dodatkowa płatność dla emerytów i osób pobierających różne świadczenia socjalne w Irlandii. Są to dodatkowe pieniądze dla osób o najniższych przychodach, które mają pomóc w świątecznych wydatkach.

Po kryzysie gospodarczym w 2009 wypłata bonusu została wstrzymana, jednak od 4 lat rząd przeznacza środki na ten cel. W ubiegłym roku wysokość bonusu świątecznego wyniosła 85% wysokości danego świadczenia. Większość osób liczyła, że w 2018 roku bonus zostanie wypłacony już w 100%.

Jednak jak podaje gazeta Irish Mirror – w tym roku Departament Ochrony Społecznej wstrzymuje wypłaty Christmas Bonus. Decyzja wraz ze szczegółowymi wyjaśnieniami mają zostać podane oficjalnie dzisiaj. Jednak już teraz w kuluarach sejmowych podniosły się głosy krytyki dla Minister Ochrony Społecznej Reginy Doherty, która odpowiedzialna jest za te nagłe zmiany w polityce świadczeń socjalnych.

Niektóre źródła z kręgu Minister Doherty twierdzą natomiast, że to jedynie taktyka mająca na celu uzyskanie środków pieniężnych od Ministerstwa Finansów. Departament Ochrony Społecznej chce w ten sposób otrzymać formalne potwierdzenie od Ministra Paschala Donohoe, że będą pieniądze na Christmas Bonus dla ponad miliona uprawnionych świadczeniobiorców.