POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Według jednej z największych gazet w Irlandii nie ma już wątpliwości dotyczących wypłat dodatku Christmas Bonus.

Przez ostatnie tygodnie pojawiały się różne informacje dotyczące tegorocznych wypłat świątecznego dodatku socjalnego Christmas Bonus w Irlandii.

Jedna z gazet w Irlandii pod koniec września poinformowała opinię publiczna, że nie ma na to pieniędzy i tym samym wstrzymana zostaje wypłata świątecznego bonusu dla osób pobierających zasiłki socjalne. Czytaj więcej: Christmas Bonus nie będzie wypłacany w Irlandii. Premier zabrał głos

Powstała ogólnoirlandzka debata na ten temat, gdzie nie brakowało słów krytyki wobec obozu rządzących, w tym Minister Ochrony Społecznej Reginy Doherty.

Taoiseach Leo Varadkar zdementował wtedy informacje o wstrzymaniu płatności Christmas Bonus. Poinformował, że „takie rozwiązanie jest wykluczone”.

Christmas Bonus to dodatkowa płatność dla emerytów i osób pobierających różne świadczenia socjalne w Irlandii. Są to dodatkowe pieniądze dla osób o najniższych przychodach, które mają pomóc w świątecznych wydatkach.

Po kryzysie gospodarczym w 2009 wypłata bonusu została wstrzymana, jednak od 4 lat rząd przeznacza środki na ten cel. W ubiegłym roku wysokość bonusu świątecznego wyniosła 85% wysokości danego świadczenia. Większość osób liczyła, że w 2018 roku bonus zostanie wypłacony już w 100%.

Według gazety Independent.ie we wtorek podczas czytania Budżetu 2019 potwierdzona zostanie decyzja rządu, że w tym roku Christmas Bonus zostaje przywrócony do pełnej kwoty. Z dodatku w tym roku skorzysta ponad milion uprawnionych świadczeniobiorców.