POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Premier Irlandii poinformował o wstępnej decyzji w sprawie powrotu uczniów do szkół.

Od 11/01/2021 nauka w Irlandii odbywa się w systemie zdalnym. Jednak pojawia się coraz więcej opinii, że lekcje na odległość nie zdają egzaminu. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice czekają na powrót zajęć stacjonarnych w szkołach.

Niestety plan ponownego otwarcia szkół oddala się i może zostać przełożony o kolejne tygodnie.

W sobotę 23/01/2021 Taoiseach Micheál Martin poinformował, że szkoły nie zostaną w pełni otwarte przed Dniem Św. Patryka.

Premier powiedział, że priorytetem jest wznowienie działaności szkół specjalnych. Trwają rozmowy rządu z przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli, które jeszcze nie przyniosły rezultatu.

Jeśli chodzi o otwarcie pozostałych szkół, to zdaniem Premiera Martina stanie się to, gdy liczba nowych zakażeń Covid-19 spadnie do „niskich setek”.

Prawdopodobnie powrót uczniów do szkół odbywać się będzie stopniowo, a początkowo priorytetowo potraktuje się edukację specjalną i klasy kończące naukę.

Następnie do zajęć stacjonarnych powrócą uczniowie szkół podstawowych, ponieważ uważa się, że młodsi uczniowie stanowią mniejsze ryzyko przeniesienia wirusa.

Na obecną chwilę nie istnieje jednak żaden harmonogram, a planowanie jest na wczesnym etapie.