Minister Zdrowia w Irlandii wypowiedział się w sprawie powrotu uczniów do zajęć stacjonarnych w szkołach.

Od poniedziałku rozpoczynają się w Irlandii wiosenne ferie (mid-term break). Niestety w tym roku uczniowie nie będą ich mogli spędzić tak jak zawsze.

W dalszym ciągu obowiązuje Poziom 5 restrykcji, który wyklucza przekroczenie limitu 5 km od miejsca zamieszkania bez ważnego powodu czy gromadzenie się osób.

Kilka dni temu Zastępca Dyrektora Medycznego dr Ronan Glynn zwrócił się z prośbą do rodziców uczniów w Irlandii. Członek NPHET wzywa, by rodziny pozostały w domach i nie spotykały się w celach towarzyskich. Powiedział też:

Absolutnie proszę, zostań w domu. Sam mam dzieci, rozumiem, jak trudne jest to przesłanie, ale nie możemy sobie pozwolić na to, żeby odpuścić na tydzień.

Dr Glynn przypomniał też zalecenia dotyczące utrzymania higieny rąk, noszenia maseczek i zachowania bezpiecznego dystansu podczas pobytu w publicznym parku czy na placu zabaw.

Tymczasem Minister Zdrowia Stephen Donnelly odpowiedział na pytania w sprawie powrotu uczniów do zajęć stacjonarnych w szkołach.

Od 11/02/2021 otwarte zostały szkoły specjalne w Irlandii. Od 22/02/2021 powrócą zajęcia w klasach specjalnych w szkołach masowych.

Trwają rozmowy rządu z przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli. Dyskutuje się nad kwestią przeprowadzenia egzaminów Leaving Cert oraz nad warunkami stopniowego otwarcia szkół masowych dla wszystkich uczniów.

Minister Donnelly nie był w stanie podać konkretnej daty powrotu zajęć stacjonarnych. Jednak według źródeł rządowych data 01/03/2021 brana jest pod uwagę wobec ponownego stopniowego otwarcia szkół podstawowych.

W przypadku szkół ponadpodstawowych ambicją jest stopniowy powrót uczniów od końca lutego lub początku marca, począwszy od uczniów klas maturalnych.