Co z przedłużeniem przepisów mieszkaniowych w Irlandii?

Taoiseach Leo Varadkar wypowiedział się w kwestii przedłużenia przepisów chroniących najemców w Irlandii.

Opublikowane niedawno dane na temat skali bezdomności w Irlandii wstrząsnęły opinią publiczną.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii

Liczba osób bez stałego miejsca zamieszkania wzrosła w listopadzie do 11 542, a ich szanse na wyjście z bezdomności są niewielkie. W grudniu dla osób korzystających z programu HAP dostępnych pod wynajem było zaledwie 41 nieruchomosci na terenie całego kraju.

Przedstawiciele organizacji charytatywnych w Irlandii uważają, że w obliczu skali bezdomności jest to „przewlekła sytuacja wymagająca natychmiastowej reakcji”.

Zakaz eksmisji w Irlandii

Od 1 listopada 2022 r. do 31 marca 2023 r. obowiązuje tymczasowy zakaz eksmisji najemców w Irlandii. Ta podjęta jesienią przez rząd decyzja miała być wsparciem wobec wysokich kosztów utrzymania i zagrożenia bezdomnością.

Według opinii publicznej i organizacji charytatywnych, sytuacja mieszkaniowa w kraju nie uległa poprawie. Mieszkańcy oczekują więc przedłużenia zakazu eksmisji.

W sprawie wypowiedział się premier Leo Varadkar. Szef rządu powiedział, że opublikowane dane o skali bezdomności dotyczą listopada, a rząd czeka jeszcze na podobny raport z grudnia i stycznia.

Taoiseach poinformował, że nie podjęto jeszcze żadnej decyzji o ewentualnym przedłużeniu przepisów zakazujących eksmisji najemców. Decyzja ta będzie zależeć właśnie od liczby bezdomnych w kraju.

Jednocześnie premier Varadkar zobowiązał się „poświęcić wszystkie zasoby państwowe”, aby rozwiązać kryzys mieszkaniowy w Irlandii.