POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Jest decyzja parlamentu w sprawie wypłacania zasiłku Covid-19 w Irlandii.

Wszystkie osoby, które utraciły pracę z powodu Covid-19, otrzymują w Irlandii specjalny zasiłek – Pandemic Unemployment Payment. Ostatnio w dyskusji publicznej pojawiły się informacje, że „zasiłki będą musiały zostać zwrócone”.

Co z zasiłkami Covid-19 w Irlandii?

Podczas obrad w irlandzkim Dáil Éireann (niższej izbie parlamentu Irlandii) ustępująca Minister Ochronny Socjalnej Regina Doherty powiedziała, że propozycja zwracania zasiłków Covid-19 była „haniebna”.

Powiedziała też, że wiele osób zdaje sobie sprawę, że w każdym systemie opieki społecznej zdarzają się osoby, które nie są uczciwe. Pobierają różne zasiłki, które im nie powinny przysługiwać. Tak samo jest z zasiłkiem Covid-19. Nie zmienia to faktu, że na tej podstawie zasiłek Covid-19 nie może być wstrzymany w tak trudnej dla mieszkańców Irlandii sytuacji.

Dodatkowe miliardy euro na zasiłki Covid-19 zatwierdzone

Parlamentarzyści zagłosowali za przyjęciem dodatkowych funduszy na wypłatę zasiłków Covid-19 w Irlandii. W sumie państwo przeznaczy dodatkowe 6,8 miliarda euro na te płatności. Gdyby te pieniądze nie zasiliły budżetu Ministerstwa Ochrony Socjalnej, pieniądze na wypłaty skończyłyby się w przyszłym tygodniu. Dzięki tym zmianom zasiłek będzie dalej wypłacany.